JĘZYK POLSKI

 

KRYTERIA OCENIANIA Z J. POLSKIEGO (POBIERZ)

 

KLASA IV

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa

Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé – seria o Mikołajku (wybór opowiadań)

Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Adam Mickiewicz Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz – opis wschodu słońca

Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego

Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Piaście Kołodzieju

Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault Kopciuszek,

Aleksander Puszkin Bajka o rybaku i rybce

 LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

PROPOZYCJE PROGRAMU  – utwory czytane we fragmentach w podręczniku oraz proponowane jako teksty czytane w całości (obowiązkowo dwie):

Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady

Francesca Simon Tylko nie gotujcie Kopciuszka

Ian Whybrow Księga straszliwej niegrzeczności

Angela Nanetti Mój dziadek był drzewem czereśniowym

Asa Lind Piaskowy Wilk

Andrzej Maleszka Magiczne drzewo. Olbrzym

Anna Czerwińska-Rydel Tajemnica Matyldy

Liliana Bardijewska Dom ośmiu tajemnic

Melania Kapelusz Koty, czyli historie z pewnego podwórka

Luc Besson Artur i Minimki

Dorota Terakowska Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie, Dzień i noc czarownicy

Roald Dahl Wielkomilud

Ewa Chotomska Pamiętnik Felka Parerasa

Krystyna Boglar Klementyna lubi kolor czerwony

Barbara Stenka Oj, Hela!

Marcin Szczygielski Klątwa dziewiątych urodzin

Antonia Michaelis U nas w Ammerlo

Ida Pierelotkin Ala Betka

Tomasz Małkowski Poszukiwacze zaginionej wazy

Grzegorz Kasdepke Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko

Barbara Gawryluk Dżok. Legenda o psiej wierności

Barbara Kosmowska Niezłe ziółko

Ewa Nowak Pajączek na rowerze 

Carlo Collodi Pinokio

Wybór baśni i legend baśnie Hansa Christiana Andersena, braci Grimm, Charles’a Perraulta oraz baśnie polskie i innych narodów: Księżniczka na ziarnku grochu, Trzy świnki, Kot w butach, Czerwony Kapturek

Legendy polskie z różnych regionów: O toruńskich piernikach, O smoku wawelskim, O mikołajku nadmorskim, O hejnale  krakowskim

KLASA V

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni

Sienkiewicz W pustyni i w puszczy

Bolesław Prus Katarynka

Ignacy Krasicki wybrane bajki

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragmenty: zwyczaje i obyczaje, polowanie)

wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie

Biblia: przypowieść o miłosiernym Samarytaninie

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

PROPOZYCJE PROGRAMU MIĘDZY NAMI – utwory czytane we fragmentach w podręczniku oraz proponowane jako teksty czytane w całości (obowiązkowo dwie):

Lucy i Stephen Hawking Jerzy i tajny klucz do Wszechświata

Paweł Beręsewicz Na przykład Małgośka

Marek Kamiński Razem na bieguny

Henryk Sienkiewicz Bajka

Radomiła Birkenmajer-Walczy Ciotka, my i reszta świata

Jacek Dubois A wszystko przez faraona

Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami

M.P. Kozlowsky Juniper Berry i tajemnicze drzewo

Dorota Suwalska Marionetki Baby-Jagi

Oscar Wilde Szczęśliwy książę

Francesca Simon Harując z Herkulesem

Mull Brandon Baśniobór

Anna Onichimowska Galaktyczni szpiedzy

Kalina Jerzykowska Widma z ulicy Wydmowej

Ian Ogilvy Lichotek i czarnoKsiężnik

Tomasz Trojanowski Uciekinierzy

Jason Lethcoe Nieszczęśliwe przypadki Benjamina Piffa

Elżbieta J. Bartosik-Trebicka Jeden plus jedna

Bolesław Leśmian Przygody Sindbada Żeglarza

Anna Czerwińska-Rydel Jaśnie pan Pichon

Dorota Kassjanowicz Cześć, wilki!

Katarzyna Ryrych Koniec świata nr 13

Barbara Kosmowska Kolorowy szalik 

Renata Piątkowska Która to Malala?

Olaf Fritsche Skarb Troi*

Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród    

Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata

Roald Dahl Matylda

  KLASA VI

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz – fragmenty sceny z koncertem Wojskiego, polowanie

Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny

Biblia: wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach, o siewcy, o pannach roztropnych

Mity: o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce, o Dedalu i Ikarze

wybrane podania i legendy polskie: o Lechu, o Kraku

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

PROPOZYCJE PROGRAMU MIĘDZY NAMI – utwory czytane we fragmentach w podręczniku oraz proponowane jako teksty czytane w całości

Stanisław Lem, Bajki robotów, wybrany utwór

 Eoin Colfer Artemis Fowl

Lyn Gardner Wiejemy do lasu

Alan Bradley Flawia de Luce. Zatrute ciasteczko

Anna Onichimowska Najwyższa góra świata, Dzień czekolady

Małgorzata Strękowska-Zaremba Złodzieje snów

Cornelia Funke Atramentowe serce

Jacek Podsiadło Czerwona kartka dla Sprężyny

Bjarne Reuter Hodder ocala świat

Neil Gaiman Koralina

Frank Cottrell Boyce Miliony

Katarzyna Ryrych Wyspa mojej siostry

Marcin Szczygielski Czarny młyn, Arka czasu, Teatr niewidzialnych dzieci

Francesco D’Adamo Iqbal

Dorota Terakowska Córka Czarownic

Paweł Beręsewicz Tajemnica człowieka z blizną

Renata Piątkowska Która to Malala?

Grzegorz Gortat, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo

Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

KLASA VII

 LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Charles Dickens Opowieść wigilijna

Aleksander Fredro Zemsta

Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny I, V, VII, VIII 

Ignacy Krasicki Żona modna

Adam Mickiewicz Świtezianka, Dziady. Cz. II, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Stepy akermańskie

Henryk Sienkiewicz, Latarnik

Stefan Żeromski Syzyfowe prace

Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

PROPOZYCJE PROGRAMU MIĘDZY NAMI – utwory czytane we fragmentach w podręczniku oraz proponowane jako teksty czytane w całości (obowiązkowo dwie):

N.H. Kleinbaum Stowarzyszenie umarłych poetów

Jan Paweł II Pamięć i tożsamość 

Bolesław Prus Faraon

Stanisław Lem Jak ocalał świat, Wierny robot, Czy pan istnieje, Mr. Johns?

Tomasz Trojanowski Stroiciel

 Eoin Colfer Artemis Fowl 

Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy

Beata Wróblewska Jabłko Apolejki

Homer Odyseja

Barbara Kosmowska Buba

Ewa Nowak Yellow Bahama w prążki

Katarzyna Ryrych Król

Roger Lancelyn Green O królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu

Adam Mickiewicz Lilije

Terry Pratchett Kosiarz

Piotr Bednarczyk, Maciej Kur Lil i Put

Andrzej Sapkowski Wiedźmin

 Andrzej Pilipiuk Samolot do dalekiego kraju

Sławomir Mrożek Lew

Dorota Terakowska Samotność bogów

Molier Skąpiec

 KLASA VIII

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Jan Kochanowski – wybrane fraszki 

Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

Antoine de Saint Exupéry Mały Książę

Juliusz Słowacki Balladyna

Henryk Sienkiewicz Quo vadis

Sławomir Mrożek Artysta

Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany fragment)

Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Stanisława Jerzego Leca

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

PROPOZYCJE PROGRAMU MIĘDZY NAMI – utwory czytane we fragmentach w podręczniku oraz proponowane jako teksty czytane w całości (obowiązkowo dwie):

Miron Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego

Barbara Kosmowska Pozłacana rybka

Jerome David Salinger Buszujący w zbożu

George Orwell Folwark zwierzęcy

John Ronald Reuel Tolkien Władca pierścieni

Ernest Hemingway Stary człowiek przy moście

Aldous Huxley Nowy wspaniały świat

Jostein Gaarder Przepowiednia Dżokera, Świat Zofii

Paweł Huelle Weiser Dawidek

Władysław Szpilman Pianista

Józef Tischner Historia filozofii po góralsku

Douglas Adams Restauracja na końcu wszechświata

Ryszard Kapuściński Cesarz

Witold Gombrowicz Ferdydurke 

Jarosław Iwaszkiewicz Ikar

Ida Fink Drzazga

Katarzyna Pranić Ela-Sanela

Kazimierz Szymeczko Tetrus

Paweł Beręsewicz Wszystkie lajki

Marczuka Harper Lee Zabić drozda

Joanna Rudniańska Kotka Brygidy

Sofokles Antygona

Eric-Emmanuel Schmitt Dziecko Noego

Ursula Le Guin Czarnoksiężnik z Archipelagu