ODBLASKOWA SZKOŁA

„Odblaskowa Szkoła”

Konkurs organizowany przez :
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
Kuratorium Oświaty w Krakowie
Małopolski Urząd Wojewódzki,
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Partnerzy konkursu:
Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
Radio Kraków.

Patronat Honorowy objęli:

Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik,
Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa,
Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie – p. o Robert Strzelecki,
Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak

„Odblaskowa Szkoła” w Szkole Podstawowej nr1 im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach rozpoczęła swoje zadania konkursowe we wrześniu 2017r. Szkolny Komitet organizacyjny ustalił program realizacji zadań w ramach akcji promującej bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
W realizację zadań zaangażowano całą społeczność uczniowską, nauczycieli i rodziców, ogłoszono ogólnoszkolne konkursy dla uczniów i ustalono terminy spotkań z przedstawicielami instytucji wspomagających akcję:
– Komisariat Policji w Krzeszowicach,
Straż Miejska w Krzeszowicach,
PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.
Nagrody dla laureatów konkursów ufundowali: KP w Krzeszowicach, PKP Linie Kolejowe S.A , Towarzystwo Ubezpieczeniowe PZU oraz rodzice Państwo Monika i Michał Muchowie.

Partnerzy konkursu:
Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
Radio Kraków.

Plan realizacji zadań

Konkurs plastyczny / klasy I / : „ Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko” ,
Konkurs plastyczny / klas IV- VII i gimnazjum / : „ Odblaskowe bezpieczeństwo”,
Konkurs na projekt odblasku / wszyscy uczniowie / „ Mam pomysł na światełko odblaskowe”,
Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym,
Zajęcia i pokaz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych / klasy gimnazjalne /.

Dzięki spotkaniom z przedstawicielami Policji, PKP oraz Straży Miejskiej uczniowie otrzymali wiedzę na temat zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na przejściach dla pieszych, przejściach na przejazdach kolejowych oraz konieczności stosowania światełek odblaskowych na odzieży i pojazdach, a w szczególności rowerów, którymi w okresie letnim uczniowie dojeżdżają do szkoły.
Na bezpośrednich spotkaniach z przedstawicielami instytucji wspierających szkolną akcję „Odblaskowa szkoła” uczniowie dowiedzieli się również jakie są zadania służb w obszarze bezpieczeństwa w naszym środowisku.
Uczniowie klas I, apelem „ Wszyscy dbamy o nasze bezpieczeństwo” zakończyli zmagania konkursowe. Spośród uczestników wyłoniono zwycięzców konkursu „ Bezpieczny przejazd”, których nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i kolorowymi plecakami. Wszystkie pierwszaki otrzymały książeczki o bezpieczeństwie i opaski odblaskowe, które wręczyła uczestnikom Pani Magdalena Mitońska – przedstawiciel PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W apelu wzięła udział sierż. Sztabowy Aneta Walor – przedstawiciel Komisariatu Policji w Krzeszowicach.

Konkurs „ Mam pomysł na światełko odblaskowe” cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Do konkursu zgłoszono wiele projektów, które wymagały inwencji własnej i kreatywności. Uczniowie zaskoczyli pomysłowością i bardzo trudno było jurorom wybrać te, które były wyjątkowe – bo wyjątkowe były wszystkie.
Prowadzący spotkania z uczniami wskazywali na duże zaangażowanie uczniów w akcję promującą bezpieczeństwo i prezentowaną przez nich wiedzę na temat prawidłowego zachowania się w drodze do i ze szkoły.

Starsi uczniowie ćwiczyli pod opieką nauczyciela przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa Pana Pawła Wiszniewskiego , pomoc osobom poszkodowanym w wypadku.
Uczniowie całej szkoły zostali wyposażeni w odblaskowe światełka, smycze i breloki ufundowane przez sponsorów. Laureaci konkursów otrzymali również kamizelki odblaskowe.
Kampanię „ Odblaskowa szkoła” zakończył apel szkolny, na którym Dyrektor szkoły wręczył
uczniom nagrody za zwycięstwa w konkursach.

27 października 2017 r. odbył się w naszej szkole apel dla klas pierwszych podsumowujący akcję ,,Odblaskowa Szkoła”.

W czasie trwania akcji uczniowie wraz z wychowawcami brali udział w spotkaniach z policjantem i przedstawicielem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., poznawali zasady ruchu drogowego, wykonywali prace plastyczne i uczyli się piosenek  nt. bezpieczeństwa na drodze.

W apelu uczestniczyły panie: sierżant sztabowy Aneta Walor z Komisariatu Policji w Krzeszowicach oraz Magdalena Mitońska – koordynator kampanii społecznej ,,Bezpieczny przejazd”.

Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ,,Bezpieczny przejazd”. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, a wszystkie dzieci opaski odblaskowe.

Bardzo serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za pomoc i współpracę podczas trwania akcji ,,Odblaskowa Szkoła”.

Uczniowie klas pierwszych z wychowawcami