Dzień Ziemi 2021: list Dyrektora Szkoły do społeczności uczniowskiej.

Drodzy uczniowie i nauczyciele!

Witam wszystkich w tym ważnym dla naszej planety dniu. Chociaż Dzień Ziemi będzie miał formę zabawy, to musimy mieć świadomość, czemu w ogóle ma służyć.

Dzień Ziemi to inicjatywa, która ma już ponad pięćdziesiąt lat. Została stworzona, żeby uświadomić politykom i przedsiębiorcom, jak kruchy i przeciążony jest ekosystem świata, w którym żyjemy. Teraz jednak ma za zadanie zaangażować wszystkich ludzi w proekologiczne działania na rzecz Ziemi. Coraz częściej inicjatywę przejmuje młodzież i walczy z niefrasobliwością starszego pokolenia. Nikomu nie trzeba przedstawiać Grety Thunberg – nastolatki, która stała się symbolem determinacji i głosem wszystkich młodych ludzi, dla których ważny jest świat i życie.

 Każdy z nas jest odpowiedzialny za planetę Ziemia. Wcale nie musimy jak Greta występować na międzynarodowych kongresach i trafić na łamy gazet całego świata. Możemy za to zadbać o nasz kawałek Ziemi, poznać go lepiej i zrozumieć jego potrzeby. Nie możemy być obojętni!

W tym roku uczniowie naszej szkoły z koła biologicznego stworzyli program zabaw i quizów pod hasłem „Zakochani w Polsce”. Według ich wskazówek wyruszymy w podróż po górach, nizinach, wyżynach, dotrzemy też nad jeziora  i nad morze. Poznamy znane miejsca, które warto zwiedzić, regionalne potrawy i tańce – wszystko po to, aby zrozumieć jak piękny jest nasz kraj i ile rzeczy warto zachować dla przyszłych pokoleń. I choć zmuszeni jesteśmy zakotwiczyć przy komputerach, to warto dać się porwać idei zrobienia czegoś ważnego, co zbliży nas do normalności.

Życzę wszystkim dobrej zabawy i uśmiechu!