Koło turystyczne: Krakowskie kopce i ….jeszcze coś…

19 marca 2022r. uczestnicy koła turystycznego podjęli wyzwanie zdobycia legendarnych kopców krakowskich: Wandy i Kraka – kontynuując poznawanie tych pamiątek przeszłości (mając za sobą już historyczne kopce: Piłsudskiego i Kościuszki).

Legendy były inspiracją, ale ich realizacja przerosła nasze wyobrażenia – tego nie spodziewaliśmy się. Piękne wzniesienia z możliwością podziwiania panoramy różnych wizji Krakowa mogłyby zaspokoić nasze oczekiwania, gdyby nie to, że apetyty mieliśmy większe, a pogoda była wymarzona do podejmowania nowych wyzwań.

I tak udając się na Kopiec Kraka zachęceni czyjąś(?) sugestią odkrywaliśmy tajemnice dzielnicy Podgórze. My już znamy odpowiedzi na pytania:

– czy kładka Bernatka nie powinna nazywać się Bernadki

– który prezydent miasta Krakowa przyłączył Wolne Miasto Podgórze do Krakowa

– jaki jest najpiękniejszy kościół neogotycki w Polsce i co kryje się w jego ogrodzie

– dzięki czemu możemy oglądać TVP3 Kraków

– czego uczą „tęczowe schody”

– z czym wiąże się tradycja „Rękawka”

– skąd wzięła się nazwa Wzgórze Lasoty

– czy Twierdza Kraków obejmowała też rejon Podgórza

– o czym przypomina kamieniołom Libana i krzesła na Placu Bohaterów Getta?

Warto nadmienić, że w wycieczce towarzyszył nami dziadek jednego z uczestników, który jako rodowity krakowianin dzielił się z nami interesującymi wiadomościami, dzięki czemu nawet Galerię Kazimierz odkryliśmy jako historyczną pamiątkę przeszłości, a kirkut leżący w jej sąsiedztwie już nie jest taki tajemniczy.

Z kolei pani Katarzyna Wyznakiewicz z radością poświęcając nam czas (gościnnie) – dzieliła się praktyczną wiedzą na temat mijanych obiektów. Żyjąc wspomnieniami z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę

Opiekunem koła turystycznego jest Pani Magdalena Małocha