Wioski Świata

22. 06. klasy 2b i 2c wybrały się na wycieczkę do Parku Edukacji Globalnej – Wioski świata w Krakowie. W tym niezwykłym miejscu uczniowie odwiedzili sześć osad z różnych części świata. Mieli okazję zobaczyć tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, a także możliwości spotkania ludzi, którzy pracowali w tych miejscach, w namacalny sposób mogli doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji. W tym dniu była okazja, by poczuć odmienną rzeczywistość, kształtując w sobie postawę empatii i chęć współpracy. Po zwiedzaniu, dla każdej z klas przygotowane były warsztaty pt. „Magiczna Mongolia”. Uczniowie z zaciekawieniem przenieśli się do Azji, gdzie poznawali realia życia na rozległych mongolskich stepach. W oryginalnej mongolskiej jurcie, odkrywali ciekawą przeszłość tego kraju i przymierzali tradycyjne stroje. Biorąc udział w licznych zabawach zapoznali się również ze współczesnym obliczem Mongolii i problemami, z jakimi na co dzień stykają się ich rówieśnicy. Pogoda dopisała w stu procentach, a radość i zaciekawienie towarzyszyły każdemu z przybyłych dziś do Parku gości.

Wychowawczynie: Ewa Mastalerz oraz Joanna Głuc