TRZECIA SOBOTA MIESIĄCA – czyli wycieczka koła turystycznego

17 grudnia 2022r. odwiedziliśmy Muzeum Śląskie w Katowicach. Wspaniale, nowocześnie zaaranżowane wystawy ukazały historię, bogactwa naturalne, kulturę oraz codzienne życie mieszkańców Górnego Śląska. Pozazdrościliśmy trochę Ślązakom ich umiejętności pielęgnowania tradycji.

Kolejno poznaliśmy:

– ważniejsze miejsca w kopalni gwarantujące bezpieczeństwo górników oraz atrybuty tych pracowników

– wykorzystanie węgla do wytopu stali

– imponującą bibliotekę, w której multimedialnie zgłębialiśmy interesujące nas tematy

– piękne obrazy malowane przez ludzi marzących o pięknym kolorowym życiu pomimo obcowania z szarym krajobrazem i czernią pod ziemią

– bogactwa naturalne ziemi śląskiej

– pamiątki rolnicze tej ziemi

– historię Śląska od początków państwa polskiego do współczesności (z piękną rekonstrukcją najstarszego kościoła romańskiego z Cieszyna)

– wielkich przedsiębiorców (Karola Godulę i Franza Winklera)

– wystrój kawiarni oraz wyposażenie mieszkań (chętnie odgrywaliśmy role gości tych obiektów)

– pamiątki sakralne potwierdzające religijność Ślązaków

– przedmioty z czasów PRL (znane z opowiadań naszych dziadków).

Także trochę czasu poświęciliśmy wspomnieniom smutnych rocznic ważnych dla tutejszych mieszkańców, którą odwiedziliśmy tuż po rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek, ale wspomnieliśmy również walki z czasów Powstań Śląskich i z okresu I i II wojny światowej.

Podsumowując nasz pobyt w budynkach dawnej kopalni „Katowice” czuliśmy się przepełnieni pozytywnymi emocjami, ale i zachęceni do ponownego odwiedzenia tego miejsca, do czego gorąco namawiamy wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli – naprawdę warto ?