Muzyczna uczta

Niedzielny wieczór22 stycznia 2023r. spędziliśmy w siedzibie NOSPR w Katowicach na wspaniałym koncercie. Pojechaliśmy tam na koncert organowy, kierowani chęcią zobaczenia i usłyszenia brzmienia organów, które mają opinię jednego z najlepszych instrumentów tego typu w Polsce, Europie, świecie, a to wydarzenie odbywało się w ramach ich inauguracji.

Sam wyjazd do tej wspaniałej instytucji, jaką jest siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach już jest prawdziwym przeżyciem, ale to czego doświadczyliśmy podczas koncertu przerosło nasze oczekiwania.

Przede wszystkim wysłuchaliśmy utworów różnych twórców począwszy od Bacha, przez Liszta, Kalejsa, Rogga, Widora, a skończywszy na dziele Dariusza Przybylskiego, którego utwór „Zwierciadła świata” został specjalnie napisany na zamówienie NOSPR – tak więc staliśmy się świadkami jego prawykonania!

Absolutnym „gratisem” dla nas była możliwość zajęcia miejsc iście vipowskich, skąd mogliśmy podziwiać mistrzostwo gry organistki światowej sławy, Ivety Apkalnej. Gra tej artystki, wręcz taniec przy organach, w każdym widzu i słuchaczu wzbudził zachwyt, co przełożyło się na długie owacje na stojąco i wymusiło bis w postaci utworu odegranego wyłącznie nogami!

Oczarowani miejscem, atmosferą i świadomi uczestnictwa w historycznym wydarzeniu wróciliśmy uwzniośleni (?) do rzeczywistości.

Wyjazd organizowała Pani Magdalena Małocha