Gala VI Gminnego Konkursu Fotograficznego

W niezwykle malowniczej scenerii ruin, na dziedzińcu zamku Tenczyn w Rudnie, dzięki wsparciu Fundacji New Era Art Jana Potockiego – w dniu 18 czerwca 2024 roku odbyła się Gala Finałowa VI Gminnego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach. Patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Gminy Krzeszowice, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach, Komisja Edukacji Rady Miejskiej w Krzeszowicach oraz Nadleśnictwo Krzeszowice.

Patronat merytoryczny – Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Patronat medialny – Gazeta Krakowska, Magazyn Krzeszowicki, Magazyn Krzeszowice KR. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Blisko coraz bliżej wiosenna przyroda w skali makro”. W wydarzeniu uczestniczyli z-ca dyrektora szkoły Małgorzata Kodura, laureaci, uczniowie, nauczyciele, rodzice, pasjonaci fotografii oraz zaproszeni goście: z-ca Burmistrza Gminy Krzeszowice Witold Kulczycki, Radny Rady Miejskiej Wojciech Styrylski, dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej – Klaudia Węgrzyn, Barbara Ciryt – redaktor Gazety Krakowskiej, Przedstawiciel Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – Przewodniczący jury konkursu dr inż. Bogdan Wertz, członkowie jury – Kordian Habel – przedstawiciel Nadleśnictwa Krzeszowice, Aneta Karcz Padula nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Tenczynku i LO w Krzeszowicach, Barbara Dec – artysta plastyk, Marian Lewicki – redaktor Magazynu Krzeszowickiego, Kacper Ropka oraz Jakub Wójtowicz – pasjonaci fotografii, W trakcie uroczystości laureaci, których prace okazały się najlepszymi spośród 207 nadesłanych zdjęć, odebrali dyplomy i nagrody w tym nagrody specjalne w postaci Nagrody Dziekana Wydziału Leśnego.

KATEGORIA KLASY 1-3

I miejsce : Hanna Mazurkiewicz ( SP1 Krzeszowice) „Ślimak, ślimak pokaż rogi”

II miejsce Pola Wasiak (SP1 Krzeszowice ) „Bławatek”

III miejsce – Ex aequo: Kajetan Niedoba ( SP Nowa Góra ) „Bratek w blasku” Pola Łuczyńska (SP1 Krzeszowice ) „Kwiatowa królowa” Wyróżnienia: Greta Dziewońska (SP2) „Błękit w głębi”

Andrzej Krupa ( SP Nowa Góra) „Rodzinne spotkanie po deszczu” Nina Adamczyk (SP1 Krzeszowice) „Biała dama”

KATEGORIA KLASY 4-8

I miejsce – Ex aequo: Diana Komor (SP1 Krzeszowice) „Złoty dotyk” Zuzanna Zych (SP Filipowice) „Tańczące ważki”.

II miejsce Maja Wasiak ( SP1 Krzeszowice ) „Macro przez lupę”

III miejsce Mikołaj Zając ( SP Sanka) „Zielono mi”

Wyróżnienia: Gabriela Rutyna (SP2 Krzeszowice) „Prążkowany majestat”

Franciszek Mazurkiewicz (SP 1 Krzeszowice) „Gdzie mogę skoczyć”

Zosia Styrylska (SP1Krzeszowice ) „Majowe wyścigi”

W programie uroczystości nie mogło zabraknąć ciekawego wykładu prowadzonego przez dra inż. Bogdana Wertza – Opiekuna Sekcji Dokumentacji Fotograficznej Wydziału Leśnego UR w Krakowie. Wykłady wpisały się już na stałe w program gali konkursów i cieszą się corocznie niezmiennym zainteresowaniem przybyłych gości. Tematem tegorocznej prelekcji przyrodniczej była próba odpowiedzi na pytanie „Co daje las?”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jakie korzyści może człowiek czerpać z lasu, jak las wpływa na człowieka, do czego potrzebny jest las, jakie są funkcje lasu. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Krzeszowice, specjalnie na uroczystość została przywieziona wystawa fotografii laureatów XII Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje”. Przedstawiciel Nadleśnictwa Krzeszowice Kordian Habel opowiedział o założeniach wystawy i o idei, która przyświecała jej powstaniu. Po uroczystości zebrani goście mogli obejrzeć wystawę fotografii wszystkich laureatów konkursu „Blisko coraz bliżej – wiosenna przyroda w skali makro” oraz pokonkursową wystawę „Leśne Inspiracje”.

Gratulujemy wszystkim laureatom i zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły, instytucjom, które sprawują patronat nad konkursem, członkom jury, sponsorom i wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc i organizację tegorocznego konkursu.

Dziękujemy nauczycielom Pani Małgorzacie Dudek oraz Panu Marcinowi Klisiowi za życzliwe wsparcie podczas gali konkursu.

Organizatorzy i koordynatorzy konkursu:

Anna Kulak, Barbara Rusinek, Kamil Jarzęcki

Link do artykułu w Gazecie Krakowskiej – patrona medialnego konkursu

https://gazetakrakowska.pl/niezwykle…/ar/c1-18615673

📸Wojciech Styrylski