PODRÓŻ W CZASIE I PRZESTRZENI

15 marca 2023r. odbyliśmy wycieczkę „Śladami pomników Krakowa”: poczynając od Parku Strzeleckiego poprzez ul. Kopernika, Rynek, Planty, zahaczając o ul. Sławkowską i Plac Matejki. To czego doświadczyliśmy przeszło najśmielsze nasze oczekiwania – nikt nie spodziewał się, że na tej trasie można powtórzyć lub wzbogacić swoją wiedzę z historii, geografii, języka polskiego, muzyki, plastyki, a nawet biologii – i to podziwiając … tylko pomniki.

Różnorodność form i tematyki, których dotyczyły, daje wyobrażenie o potrzebie ludzi do artystycznego upamiętniania tego co nosimy w sercu. I tak trudno było uczestnikom wyprawy wybrać jedyny pomnik, który na wszystkich zrobił największe wrażenie, gdyż trudno porównuje się obelisk Floriana Straszewskiego, z kostką sześcienną zawierającą historię Polski, gotycką altankę/kapliczkę(?) Tadeusz Rejtana, ławeczkę z dyskutującymi Stefanem Banachem i Ottonem Nikodymem, czy też Jana Matejkę w formie obrazu – autoportretu, itd., itd.

Prawdziwą niespodzianką dla nas były 3 pomniki Mikołaja Kopernika (tutaj bezapelacyjnie wygrał MK jako żak krakowski), 2 pomniki Tadeusza Kościuszki, 2 pomniki upamiętniające Bitwę pod Grunwaldem oraz fantastyczne przedstawienie Odsieczy Wiedeńskiej, ale też najstarszy w Polsce pomnik papieża JP II (dar narodu włoskiego) i piękny chaczkar (ormiański kamień krzyżowy).

Kilometry, które pokonaliśmy „w realu” w czasie naszej wycieczki nie odzwierciedlają przestrzeni i wieków, które przeszliśmy „w wyobraźni” – WARTO BYŁO.

Opiekunkami Koła Turystycznego są Panie – Magdalena Małocha oraz Agnieszka Ostachowska