PRZYGODA, NAUKA I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Jak zwykle w sobotę uczestnicy koła turystycznego wybrali się na wycieczkę. Tym razem celem stał się Zamek Tenczyn w Rudnie. Piesza trasa przez Buczynę, Staw Wroński i Puszczę Dulowską, a w drodze powrotnej „odkryty” szlak przez urokliwe pola Woli Filipowskiej pozwoliły wzbogacić wiedzę na temat różnorodności biologicznej, zaobserwować zjawisko sukcesji ekologicznej, dowiedzieć się co to znaczy iść „na azymut”, aby dotrzeć do wybranego miejsca oraz nauczyć się filmować z pomocą drona.

Z kolei pobyt na Garbie Tenczyńskim przekonał nas jak wartościowi ludzie żyli i żyją w tym urokliwym miejscu.

Dzięki pani przewodnik, zachwycająco opowiadającej o historii, architekturze i walorach obronnych zamku Tenczyn, każdemu na pewno zostaną w pamięci informacje, że:

– dzięki Janowi Tenczyńskiemu została wypełniona wola Królowej Jadwigi dotycząca restauracji Akademii Krakowskiej

– chorągiew Tenczyńskich brała udział w Bitwie po Grunwaldem

– obiekt ten posiadał pierwszą w świecie toaletę zamkową

– i wiele innych, nawet „pikantnych” ciekawostek z życia różnych właścicieli tego obiektu.

Natomiast w Muzeum Agatów znajdującym się nieopodal zamku, właściciele i twórcy tego miejsca zapoznali nas z przeszłością geologiczną i w związku z tym ogromnym bogactwem jakie kryją pod ziemią nasze okolice. Naocznie prześledziliśmy proces tworzenie skał osadowych na podstawie „samorodka kwarcytowego” o wadze 2,700 tony – wyeksponowanego przed wejściem do muzeum, a zwiedzając ekspozycję zauważyliśmy, że „obrazy malowane przez naturę w skałach” nie mają sobie równych.

Niestety na zapiekanki, lody i karmienie zwierząt w zoo pod zamkiem już nie starczyło czasu, ale … niedługo wakacje i nieograniczony wolny czas, więc …

Opiekunkami Koła Turystycznego w czasie wycieczki były Panie Magdalena Małocha oraz Kasia Wyznakiewicz